Srpen 2012

Hobby - parkur 70/80 cm || 25.5.2012

28. srpna 2012 v 11:17 | Addada ("\(o_o)/") |  Závody

Musim říct, že tentokrát jsem nebyla tolik nervózní, jako při prvních. Jeli jsme autem a v autě na mě ta nervozita přišla, ale nebylo to tak strašný, byla to ta zdravá nervozita. :D
První hobbíky mi dali hodně zkušeností a já věděla čemu se vyvarovat nebo naopak co udělat. Podle toho také vypadali tyto druhé hobbíky. O 100% lepší, ale i teď jsem se přiučila spoustě dalším, jiným věcem. A další hobby, které pojedu v září, pravděpodobně 15. budou vypadat zas o něco líp.


Silver byl vážně jak lenochod. Nemohla jsem ho zaboha rozchodit a pak to zkoušela i Kačka, tak to tak nějak pak už šlo. Jela jsem tedy 70/80 cm(tyto výšky tam byli "namíchané"). A udržela jsem ho ve cvalu, už mi nepřecházel tak jako ty první, což jsem byla ráda. No možná, tak 1-2 klusový kroky někde, ale co.. je to klusák a ten se v něm nezapře. Všechno šlo dobře, ale když jsem přejela šestou překážku nemohla jsem zaboha vzpomenou kde je to sedmá, tak jedu, jedu. Najednou mi to zableskne, naposlední chvíli stočim a skočim jí. Dojeela jsem do 8smé, která ukončovala první fázi. Dojeli jsme jí čistě a ve stanovený čas, takže jsme rovnou najeli do fáze druhé, která měla 4 překážky.


První skok v druhé fázi v pohodě, druhý skok, odskočil nějak prapodivně, kde jsem přepadla, ale to nic nebylo, hed jsem se srovnala a pokračovala dál, ale vypadla mi noha ze třmenu, takže zbytek parkuru jsem jela s jendím třmenem. No, není to taková sranda jak se zdá... V tu chvíli přidal na síle, zrychlil a já se ho snažila trošku brzdit, takže jsem se na ty 2 skoky jaktakš zvedla. Druhou fázi, také čistě.

Taková momentka, po tom co jsme dojeli.

Neumístili jsme se, ale špatní jsme nebyli. Jen máme prostě špatnej čas a to kvůli mým začátečnickým chybám. Natahuju otočky a to mi straně ubírá čas. Vzala jsem si ponaučení a příště to bude lepší.
Startovalo 30 koní. Hodně se jich nedostalo do druhé fáze, protože schodili nebo jí nezajeli ve správným čase. A nebo se dostali do druhé fáze, ale v druhé fázi schodili. Pravděpodobně jsem byla zase někde uprostřed, nejhorší jsem tedy rozhodně nebyla.

Kámoška mě měla natočit, ale já si zapoměla do foťáku dát paměťovku, takže z toho nic nebylo, příště ..

Vzteklina u koní

27. srpna 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Nemoce
Obrázek možná nesouvisí tolik s touto nemocí, ale tohle si já jako první představím :D
Je to velmi nebezpečná nemoc, která postihuje všechny teplokrevé živočichy, včetně člověka. Dnes už se v ČR tato nemoc moc nevyskytuje. Tato nemoc se přenáší kousnutím od nakaženého zvířete. A nešíří se krví, ale nervovým systémem.

Příznaky
1-3 dny apatie, deprese, ochrnutí hltanu, nemůže polykat, sliní
3 den agresivita, hyperaktivita, šilhání, ochrnutí mimického svalstva
Poslední dny koni ochrnou pánevní a hrudní končetiny, zvýšená teplota, úhyn

Na tábor !

25. srpna 2012 v 17:35 | Addada ("\(o_o)/") |  Novinky
Tak trošku info pro vás. Zítra vyrážím na ten tábor ! Rozhodla jsem se tedy pro začátečníky, místo pokročilých. Paní říkala, že rozdíl je pouze v tom, že začátečnící mají kratší vyjížďky (pokročilý mají vyjížďky na 9 hodin).
Ale rozhodovala jsem se v době, kdy vše bylo ještě jinak, teď si myslim, že bych ty pokročilý zvládla.
Koukala jsem se na fotky z minulého roku. Furt tam jezdili na lonži nebo ve dvou, nebo někdo někomu toho koně držel a takový nesympatický "děti" . Z těch fotek to na mě působilo jako normální tábor a koně jen jako "okrasa" . Třeba se mi to jen zdálo, doufám. I když .. když jsem tam byla na zkoužku paní mluvila tím stylem jako "no ono tu jde o to jestli ti při cvalu vypadene noha ze třmenu jestli to zvládneš" . Což vyznělo jako, že budem normálně jezdit samy. Nevím.. je to zvláštní. Neudělaola jsem chybu, že jsem šla k začátečníkům? Ale rozdíl mi vyjmenovala pouze tu dobu těch vyjížďěk. Nechám se překvapit, mám vysoké očekávání, takže mě to nejspíš zklame. Uvidíme ..Doufám, že tam nebudou ty nesympatický děti, ve špatném kolektivu bych to nepřežila. Snad dostanem trénink a budou vyjížďky bez doprovodů. Měly by být, podle toho co píšou, ale na fotkách jsem viděla něco jiného. Pffff .. Snad jsem vybrala dobře.
Vše doplním potom do jezdeckého deníčku a jak tak znám svou paměť, tak se mi určitě budou ty dny motat - tak beru papír a tužku a budu si dělat poznámky :D

Oč tu běží- co je důležité ?
Chci říct, že články budou přednastavené pouze na 07:00(jak jste zvyklý), na nějaké dny. Nedokážu takhle narychlo vymyslet tolik článků. Ale nebudu obíhat ! Jak taky, že .. Takže mě prosím omluvte z jakýkoliv kontrol apod. Děkuji. Až se vrátím bude vše při starém. Jsem tam až do 1.září, pak si pečlivě pročtu všechny vaše komentáře. :)

Můžete se těit na tyto články:
Vzteklina u koní
O Hobby z 25.8.2012
Článek o plemenu

(S)Mějte se !

19.-23.8.2012||Volnější týden

23. srpna 2012 v 13:55 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Tento týden byla takový pohodovější narozdíl od ostatních týdnů a hlavně Sisinka už je ready, takže to bylo fajn :)

Neděle
Den po závodech nijak zvláštně nejezdíme. Takže jsme byli jen v kroku projít a pak jsme kousek klusali na poli. Já na Silvroj a Kačka na Sisce, jelikož se se Sikou dlouho nejezdilo tak si Káťa vzala sedlo a já trpěla na Silvrovi s jeho vystouplým hřbetem, hlavně při klusu :D

Pondělí
Hach, tak dnes jsme jeli na nedalekou jízdárnu. Klasika, já se Silvrem .. Káťa se Siskou. Na jízdárně jsem trénovala hodně pracovní klus, protože na něm to je úmění to dokázat. A udržet ho ve cvalu celej parkur, ale dařilo se nám. Cestou zpátky jsem jela na Sisce a Káťa na Silvroj. Obě nás chválil, že jsme dneska šli skvěle.

Equestrian- Our love

22. srpna 2012 v 12:13 | Addada ("\(o_o)/") |  Videa
Stáhla jsem si nový program a tak jsem ho chtěla vyzkoušet. Neměla jsem žádné "materiály" a tak jsem si postahovala různé videa z youtube a udělala video na téma "jezdectví". Tak snad se bude líbit :))
Brzy by mělo být video mě a Silvra..


První Hobby - parkur 60 cm || 18.8.2012

20. srpna 2012 v 21:15 | Addada ("\(o_o)/") |  Závody

Ve čtvrtek na koních jsem si uvědomila, že den prvního Hobby se neúprosně blíží. Ještě v ten den večer se mi začal svírat žaludek a začínala jsem mít klepavku. No jo, nervózní člověk se vždycky hnedka pozná. Do jedný do rána jsem studovala svá videa a poučné články a vtloukala do sebe trochu teorie. Chtěla jsem to prostě zajet co nejprecizněji. Věděla jsem, že tam bude spoustu lidí, kteří budou očekávat co předvedu, jelikož " já jsem přeci ta dívka, která skáče pár týdnů".


Přišel ten den. Nemohla jsem dospat. Byla jsem natěšená, ale zároveň i vystrašená.
Stále mě uklidňovala myšlenka, že přeci jedu "jen" 60 cm. Pro Silvra to bude nic, ten to je přehopsá a já trénovala na mnohem vyších překážkách. Stačí ho správně navíst, postrčit ho a zapamatovat si jak je postavený parkur. Snažit se dělat co nejmíň chyb v sedu (vím, že to zas tak není důležité, ale je to moje velké antré, tak ať nějak vypadá :DD ) a na nic nezapomenout. Také jsem se utěšovala myšlenkou, že přeci jedu na námi dobře známé místo, takže to je další plus pro nás. Soutěž totiž pořádala stáj JK Zálesí, které patří jízdárna, kterou si pronajímá i náš trenér. Ano, to je ta nedaleká jízdárna kam jezdíme.16.-17.8.2012||Sisinka je stále mimo

17. srpna 2012 v 19:29 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Čtvrtek byl pro mě trochu náročný a pátek byl spíš ve stylu připrovování na Hobby, protože v Sobotu je už jedu.

Čtvrtek
Kobylka má stále napuchlou nohu, takže je mimo a my s Kačkou nemůžeme jezdit na společný vyjížďky. Káťa jí vzala na ruku někam to s ní šla obejít a já šla se Silvrem na pole.Obklusala jsem ho a obcválala, snažila jsem se ho sbalit, protože to mi furt nejde, na chvíli se to povedlo a pak se mi zase natáhla. Ach jooo. Pak si na něj sedla Kačka zaklusala, zacvalala. A přesunuli jsme se k trenérovím překážkám. Vůbec, ale vůbec mi to dneska nešlo. Často mi to vyhnul. A jednou to odskočil skoro z místa, což jsem z něj sklouzla. Nesklouzávám teďka nějak často? To mě taky štve .. Ale tak co se dalo čekat zeď měla minimálně 120 cm a on to odskočil skoro z místa. A vůbec mi to nešlo, tak jsem z toho byla pokleslá.

Podlom

16. srpna 2012 v 20:06 | Addada ("\(o_o)/") |  Nemoce
Může to být příčina vnitřního zranění, nebo má jinou-vlastní příčinu. Někdy se v ohbí spěnky vytvoří strupy nebo hnisavá místa. Jde o infekci z nečistoty, která podráždíla toto místo, říká se tomu tzv. podlom.

Příčina
Špatná hygiena ve stáji, ale hlavně průmyslové znečištění krajiny. Také časté mytí spěnky bez následného osušení je přičinou ke tvorbě podlomu. Dalšími přičinami je třeba nevyléčená oděrka, alergická reakce, špatné pečování o spěnku.

13.-15.8.2012||První Hobby se blíží

16. srpna 2012 v 0:55 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Od tý doby co jsem viděla svoje videa jsem nervní ze svých chyb. Hlavně kvůli tomu, že pojedu ty hobby.. a to na mě dneska trenér vypafl s licencí.. Doufám, že to je ještě hodně předběžné.

Pondělí
-Jsem nebyla-

Úterý
Kobyla měla napuchlou nohu, takže se s ní šla Kačka jen kousek projít a já šla s nima a fotila je. Pak jsme se vrátili a se Silvrem jeli na nedalekou jízdárnu. Já na Silvroj a Kačka s trenérem v autě. Dojela jsem tam a byl tam strašnej šrumec. Traktor tam jezdil. Spousta lidí na pastvě hrabala posekanou trávu. 2 neznámí koně na jízdárně s kterýma jsem se tam musela nějak sjednotit. Byla tam holka, která předemnou jezdila Silvra, takže mě příjde, že mě nemá moc v lásce. Já se Silvrem stála před oxerem a poslouchala trenére, abych ho vůbec slyšela. V tu chvíli na mě ta holka řvala "oxeer"(oznamovala, že najíždí), jenže než jsem stihla vůbec zareagovat a rozjet stojícího koně byla v mžiku u mě a musela zastavit. Což jí docela naštvalo a začla nadávat, jak miluje tyhle začátečníky. To je vedlejší.. Dneska jsem trénovali obraty. Klušu, klušu teď se musím hbitě otočit a zpátky cvalat. Nebo byly vedle sebe postavený tyhle překážky kolmák-oxer-kolmák- zeď fakt úplně vedle sebe.A já to musela celý sjet, umíte si to přectavit ne?Najedu na první kolmák prudce otočit na oxer, pak zpět prudce otočit na kolmák atp. Zděsila jsem se, že to nevytočim. Taky napoprví ne. Strašně jsem to natahovala a ta zeď mi pak nevyšla. Na podruhý se už povedlo. Říkala jsem si, ale že to bylo i docela fajn. Takovej nácvik na šrumec při prvním hobby a nácvik chaosu na opracovišti a hlavně navykání na diváky, to jsem nikdy neměla moc ráda. Moje osobní pocity, ale z toho dnu byly zvláštní. Příšlo mi, že na mě všichni koukaj tak zvláštně, jako kdyby říkali "jak tahle holka, co skáče tak krátce, může dělat tohle", pár holek co tam bylo jsem znala, ale radši jsem mezi nima chodila se sklopenou hlavou a ani nepozdravila. Cítila jsem se tam strašně mimo a vedle.

Bless My Soul

14. srpna 2012 v 22:05 | Addada ("\(o_o)/") |  Hledač na YT
Hledač na youtube zase zapátral. Našla jsem vážně krásné video, sice není úplně super upravené. Spíš tak obyčejně, ale i takhle obyčejně sestříhané video mě opravdu natchlo ! :)))


9.-12.8.2012||Kačka je zpět

13. srpna 2012 v 16:53 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Vítám vás u dalšího jezdeckého deníčku s novou "ikonkou" :)) Ať je to trošku aktuální, když už u Berušky nejezdím.

Čtvrtek
Tak vzala jsem si kobylu na vyjížďku, na takovou dlouhou, byla to parádička. Měla plno energie a tak jsem se nebránila a tryskali jsme. Na jedné louce měla tendenci furt vybýhat, ale já jí nepovolila tak ze vzteku začla vyhazovat. Ale byla to parádička, i když se furt něčeho lekala. Pak jsem si vzala Silvra, šla jsem to sním někam obejít a pak jsem si s ním skočila trenérovi překážky. Hach, dneska jsme se vyšplhali na 105 cm, docela jsem čučela :))

Pátek
Přiznám se, že nemám vůbec tucha co jsem tenhle den dělala píšu tu po 2 dnech a mám okno, vážně úplně černo. Ale na jízdárně jsme nebyli, to vím na 100%. Takže jsem si je pravděpodobně vzala někam ven, asi jsem s nima ani neskákala trenéreovi překážky. Prostě jsme pravděpodobně vyjížďkovali a nebo jsem byla na trati. 400 m rovinka

#28- Já a Silver blbiny ve výběhu

13. srpna 2012 v 0:02 | Addada ("\(o_o)/") |  Fotky
KAčka je už zpááátky a tak jsme si je dnes 12.8 vzali do výběhu a udělali pár fotek :)))
Parkur

9. srpna 2012 v 16:16 | Addada ("\(o_o)/") |  Testy
Po dlouuhé době tu mám pro vás testík. Tentokrát na téma parkur. Už tu o něm byl jednou článek se všeobecnými pojmy, tak by to neměl být problém.

TENTO TEST JE POUZE PRO VÁS, ABY JSTE VĚDĚLI JAKÉ MÁTE ZNALOSTI! NEMUSÍTE PODVÁDĚT, NENÍ TO ŽÁDNÁ SOUTĚŽ. SE SVÝM VÝSLEDKEM SE CHLUBIT NEMUSÍTE!

Vždy je pouze 1 správná odpověď.

1) Jaká je délka bičíku?
a)Víc jak 75 cm
b)Maximálně 75 cm
c) Musí být 50 cm dlouhý

2)Co je to rozeskakování?
a)Jezdci se stejným počtem bodů znovu soutěží na konci závodu.
b)Místo sloužící k rozeskákání před závodem.
c)Místo závodu

3) Co je to barování?
a)Překážka
b)Styl jakým se najíždí na překážku
c)Technika, kteoru se docílí vyššího výsledku s koněm

4)Co je to za překážku?
trippel.jpg
a)Trojbradlí (tripllebar)
b)Trojskok
c)Zeď

5)Jaké jsou typy překážek?
a)Lehké, těžké
b)Široké, jednoduché, kombinované
c)Kombinované, široké

6) Co je to ST ?
a) 100cm
b)120cm
c)140cm

7) Je červený praporek na levé straně ?
a)ANO
b) NE, na pravé
c) Je to jedno

8)Záleží na tom jak vjedete na kolbiště?
a) ANO,ve svižném kroku nebo v klusu s koněm na otěži
b)NE, nezáleží
c) Je to jedno

9)Používá se Capralliho sed k přeskoku přes překážku?
a)ANO
b)NE, je to lehký stehnový sed

10) 160 cm se značí
a)ZM
b)ST
c)TT
.
.
.

6.-8.8.2012||Velká dr*ka na závěr-první pád, kdy se semnou vysekal i kůň

8. srpna 2012 v 19:18 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Zajímavé dny, rozhodně si máte o čem počíst, a tak nebudu dlouho zdržovat. Nikdo nečte dlouhé jezdecké deníčky.
V neděli jsem si udělala zase volno.

Pondělí
Šla jsem se Silvrem někam ven. Obklusat, obcválat. A pak skákat trenérovy překážky na tu louku. Různě klusem i cvalem. Dneska jsem měla dělat to, že rovnou za překážkou jsem měla Silvra zastavit. Myslíte, že se povedlo? No, pouze jednou. Jak neumím u Silvra šoupnout nohy dopředu tak jak zastavil, tak mě ta setrvačnost pak poslala dál, ale dopadla jsem na nohy, to bylo spíš sklouznutí, za 2 dny mě čekla horší pád .. Pak jsem šla se Siskou obklusat, obcválat. A taky pak ty jeho skoky. Obadva byli zlatí, hodní.


Úpravy v pohybu

7. srpna 2012 v 14:47 | Addada ("\(o_o)/") |  Novinky
Nedávno jsem psala, že i když na blogu není článek každej den tak tu jsem, ale pracuju na něm "vnitřně". Úpravy starých článků apod. Spostu článků jsem už vymazala a pár předělala. Jak obsahově, tak graficky. 4 z těchto článků se mi zdají nejdůležitější a hlavně ta změna je pořádná.

Jedná se o tyto 4 články:


Myslím si, že je to takhle lepší a přehlednější. Úpravy pokračujou dál, ale o těch vás už informovat nebudu. Jsou totiž menší, jen pro můj vnitřní klid.
A hlavně ty články "seznamů" se často aktualizovávají, tak se můžete podívat co je nového.

Pony Chincoteague

6. srpna 2012 v 11:07 | Addada ("\(o_o)/")
Podle legendy se jedna o potomky 17 arabských koní, kteří opustili španělskou loď potápějící se u virgilských břehů. Je tu, ale i druhá teorie, že se jedná o potomky koní, kteří byli na Assateague přivezeni v 18. st, protože se jejich majitelé snažili vyhnout placení daní.
Dnes se toto plemeno považuje za vzácné.

2.-4.8.2012||Počasí si ze mě dělá srandu

5. srpna 2012 v 14:26 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Čauky, tak jak přežíváte v těchlech vedrech u koní? Já jakštakš. Je to hrozné. Vždycky umírám.

Čtvrtek
Dneska bylo na plánu skákání, jenže bylo hrozné vedro, i když jsem přijela po páté, a tak jsem se Silvrem šla do lesa. Vrátili jsme se a šla jsem se Siskou. To už se udělalo líp a tak řekl, že si s ní zas skočím ty jeho překážky. Tak jsem s ní šla ven, abych jí obklusala a obcválala, šla jsem takovou vymyšlenou trasu. A když jsem se vrátila tak trenér byl pryč, protože už bylo 7 a na sednmou odjíždí trénovat kobylu někam jinam. Nevadí, někdy jindy .. Tak jsem si s nima pěkně zavijížďkovala. Silver zlatý, Sisinka zlobidlo, jak jinak. Když má tolik energie, tak jsem si při tý příležitosti s ní i vytryskala kopec. Ách tryk, po tom se mě stýskalo.

Jak se daří ?

3. srpna 2012 v 14:21 | Addada ("\(o_o)/") |  Příběhy, úvahy
Za Silvrem a Sisinkou chodím teprv 14 dní a tolik novinek a překvapení se už vyskytlo.
Vemte si s jakýma zkušenostma jsem sem přišla. Po celé 3 roky vlastně bez pořádného trenéra, nikdy v životě jsem neskákala. Teda jo, ale blbnutí s kamarádkama se nepočítá. A za 14 dní to trenér semnou dokázal dopracovat na 80 cm ! Nevím jestli to je kvůli tomu, že "mám talent" a nebo jestli prostě spěchá.
To je jedno.. Teď se držte !
Tento měsíc mám jít na své první Hobby ! Áááá. Tak by mě zajímalo jestli to myslel vážně a jestli si to ještě nerozmyslí :D Ale už se bavil s jakým koněm bych chtěla jít, jelikož jsem už skákala s obouma. Tak jsem nad tím začla přemýlet. Noo, Silvra mám sice na starosti, ale jsou tu 2 hodně důležitá fakta podle, kterých se rozhodnout. Silver je kůň, který se musí neustále pobízet a tlačit. A Sisinka je jak odjištěný granát, který se musí brzdit. A teď..babo raď !
Buďto trenér lže, vymýšlí si a nebo mám opravdu pochopení pro to co mi říká, ale pokaždý když mi vytkne něco ve stylu mého skoku, tak do druhého tréninku to je většinou odstraněno. Ze začátku to bylo jen tak, aby se podíval. Pak mi řekl ty ruce a vuala dnes už je mám prý dobré. Teď se našla jiná věc. Málo si na koně "lehám". Ale to má svůj důvod, já mám vždycky obavy, abych pak nepřepadla, jednou se mi to už málem povedlo :D

Je to mnou nebo koňma?
Něco mi důmá hlavou. Při skákání dělám na Silvroj jednu chybu, ale na Sisině jí nedělám. Čím to je ? Ta chyba je ta, že když se Silvrem najíždím na překážku paty vylítnou nahoru, ve skoku se nohy posunou dozadu. A na Sisině? ani náhodou. Noha na místě a stále prošlápnuto. Vaše názory?

31.7.-1.8.2012||Silver je zlatý a Sisinka je divoch !

2. srpna 2012 v 15:46 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček
Kakčka je na tom táboře a já jezdím obadva. Nohy zatěžuju dvakrát víc. Jezdím tam každej den a do toho teďka ještě 2 koně, no úžasný ! Ale už si zvykám, je to poznat.

Úterý
Donesla jsem jim vodu. Přichystala Silvra a šla s ním na vyjížďku. Šli jsme po cestě a tam projíždělo auto, který zastavilo, abych mohla projít a spolujezdec si mě začal fotit. To potěšilo :D SIivinek byl zlatej a ani tolik nezakopával jak je zvykem. Vrátili jsme se a já připravila Sisinu. Po tolik dnech konečně pod sedlem, byla jsem připravena na svou smrt. Přeci víte jaká je, divoška jedna. Vzala jsem si jí na trať. Ta 400m cesta. V kroku šla jak nekroku, strašně hnala. Při prvním naklusání si dvakrát za sebou vyhodila. Klus má ale krásný, nezákeřný, ladný, opatrný. Tak jsem s ní několikrát takhle cestu proklusala. Pak jednou krokem a pak jsem chtěla nacvalat. No myslíte, že se povedlo? Při každé pobídce do cvalu si vyhodila. Takže taky dobrý. Já jsem se jí snažila do něho furt dostat, takže jsme půlku traťe projeli tím stylem, že ona dvakrát vyhodila, popoklusala, já pobídla a ona zase vyhodila. Jelito, který mě, naštěstí, neschodilo ! :D Pak jsme se velkým kruhem vrátili domů, ve stylu - klusokrok. Treperenda.

#15-Arabský plnokrevník

2. srpna 2012 v 0:03 | Addada ("\(o_o)/") |  Jak se blog mění

Nový design ! :) Tentokrát jsem nepoužila vlastní fotky, i když si na tom docela zakládám, ale nové nemám a nový design jsem prostě už udělat chtěla. Je s Arabskýma plnokrevníkama. Příjde mi, že se mi tolik nepovedl jako předešlí, ale není špatný. Co myslíte ? :)