Únor 2012

Trest a pochvala

29. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Jak jezdit

Měli by jsme vždy odhadnou jak správně potrestat a pochválit. Když koník udělal něco dobře až třeba na 5. pokus musíme ho pochválit hodně, aby si zapamatoval,že to je to správné. Ovšem,když je koník ,který to udělá bez problému , tam už pochvala není tolik nutná, když koně moc chválíš mohl by ti kůň přestat dělat pokroky.

Trest

Měli by jsme vědět, že koníka musíme potrestat hned. Né za 10 minut, protože by nevěděl za co to je.

Trestat můžete:
Ze země
Hlasem- okřiknutí
Plácnutím

Za jízdy
Bičíkem

Pochvala

Je to stejné jako u trestu. Chválit hned a né za 10 minut. Koník by se měl pochválit. Uvidí, že udělal něco dobře a příště ho to neomrzí.

Chválit můžete:
Hlasem(Tááák je to správně.Hodný.)
Pohlazením
Poplácáním
Pamlskem(Chleba, mrkev, jablko..)
Při cválání,klusání
Tady ho můžete pochválit třeba i tím,že přejdete do pomalejšího chodu a při tom ho pochválíte hlasem.

Jak chválím a trestám já ?

Nerada koníky trestám, ale jsou to velká a mohutná zvířata a já si musím udělat nějký "respekt" aby věděli,že si na mě nemůžou dovolit. Trestám spíše tím, že mu plácnu(třeba,když mi nechce dát nohu nebo,když něco kouše). Bičík používám jen, když mi kůň nechce skočit překážku.

Pozor!

U jedné holčiny na blogu jsem si četla něco v takovémto stylu " No dneska docela vyhazoval a tak jsem mu dala pamlsek a on přestal." Tohle bych označila chybou. Copak mu může dát pamlsek za to, že zlobí? Takhle si podle mě bude myslet,že to bylo dobře a bude to dělat dál a dál a dál.

Hooooodně nepříjemnej pád.

25. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Hledač na YT
Při pohledu na tenhle pád mi lez mráz po zádech. Balíček 2 v 1. Pád a zároveň hnusný kopanec. Zajímalo by mě kam ho schytala a jestli se jí neco stalo. Mám můj obdiv,že nezůstala ležet, ale aspoň si sedla- to já bych ležela.


21.2.2012|| Zima znepříjemňuje zážitky u koní

24. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Jezdecký deníček

Jako vždycky jsem na koně přijela ve 3 hodiny. Holky byly opravdu hodné, ani neprotestovali při uvazování, ani při čištění. Šlo to všechno skvěle. Když jsem si , ale uvědomila, že mám jít s Beruškou ven, zděsila jsem se. Samozřejmě, že jsem se těšila, protože po těch zimních dnech jsem mohla konečně jít zase na vyjížďku, ale mělo to problém. Nevěděla jsem jak se odtamtuď dostanu k lesu kde není tolik sněhu. Kdybych šla přes louku tak by se mi kobylka přizabila(cca 45 cm sněhu). Mohla jsem jít kousek po silnici, ale ta zas byla z kopce a celá zledovatěla a po 3. cestě to také nešlo-sníh. Nakonec jsem se rozhodla pro cestu po poli, protože je vcelku kraťoučká. Ze začátku to bylo ,nad moje očekávání, v pohodě, ale ke konci se jí to zašlo bořit tak, že se lekla a začla utíkat. Což mě velmi zděsilo, bála jsem se, aby si nezlámala nohy. NAštěstí ne a my jsme tu cestu po poli zvládli a dorazili jsme k lesu kde jsme chodili po cestičkách kde nebyl skoro žádný sníh. PO cestě se mi,a le několikrát lekla :D Nejdříce se lekla chlápka s pilou, který tam řezal stromy, ale to jsem čekala. Po druhé se mě lekla traktoru, který za sebou táhl strom :D A do třetice se mi lekla srnky ! :D Což jsem opravdu nečekala, protože jsem jí neviděla :D Všechno dopadlo dobře, nespadla jsem, vše jsem useděla. Ale byla tak vylekaná, že když jsme šli směrem domů tak strašně hnala. Nechtěla jsem ji nervovat víc a tak jsem chtěla obejít to místo kde jsme potkali chlápka a traktor. Problém byl ten, že les neznám a já jsem si chvíli připadala jako nějakej poutník, protože jsem bloudila lesem :D Nakonec jsme se vymotali a vylezli jsme tam kde jsem chtěla a zdárně jsme se vyhli traktoru a chlápkovi. Jenže jsem se hnedka přestala radovat. Přišel další problém! Jak se mám sakra dostat domů? Po chvilce přemýšlení mi nezbylo nic jiného než se vrátit po tom poli. Neměla jsem strach o sebe, ale o ni. Avšak,když jsme se vrátili byla jsem ráda, že se jí nic nestalo, a že mě ani jednou nesundala. Přeci jen jsme si zaklusali a zacválali na lesních cestičkách takže jsme byli obě(teda hlavně já) spokojený :)

Ovšem,když jsem čekala na autobus našel se někdo kdo mi ten den znepříjemnil. Na autobusové zastávce byla také naše známa partička holek a kluků. Takže mě ještě dvakrát vyváleli ve sněhu jako třešnička na dortu ! Při přehodnocení to vlastně nebyl tak špatný den. Beruška to přežila ve zdraví a tomu darebákovi jsem taky dala pěknou nálož sněhu za krk ! :)

Návštěvnost !

21. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Novinky
Já sice návštěvnost nezveřejňuju, ale dnes jsem se po dlouhé době podívala na "výpis" toplistu. A musim vám říct,že jsem na něj koukala s otevřenou pusou ! Chci vám MOOOOOC PODĚKOVAT ! :) Jste vážně skvělý ! :) Pamatuju si jak jsem měla tak 10 lidí za týden a teĎ ? Moc mě to potěšilo aspoň vím, že tento blog tu pro někoho je- DĚKUJI ! :)

Navstevnost za minuly tyden (13.2. 2012 - 19.2. 2012) je:
Pondeli: 19
Utery: 12
Streda: 16
Ctvrtek: 28
Patek: 27
Sobota: 27
Nedele: 35

Celkem: 164

Já vím,že dobré blogy mají denně to co já za tenhle týden, ale při představě,že to co jsem měla za úterý jsem ještě před půl rokem měla za týden .. No prostě krásné překvápko :) Děkuji, děkuji, děkuji ! :)

Mám okno !

20. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Novinky
Musím se přiznat momentálně mám okno :D NEvím o čem psát ! A videa nebo fotky vám se furt vkládat nebudu. Byla bych ráda, kdyby jste mi sem napsali co by jste tu chtěli. Třeba nějakou radu nebo nějakej zážitek nebo tak.

Skončila anketa "Chcete video den u koní?" Skončilo to tak,že tam bylo 4krát ANO a 0krát NE. To znamená,že bude. už se na něm pracuje :) Abych to schrnula→ Už se pracuje na všech slíbených vedeích i fotkách :) Jen chviličku strpení, v poslední době nemám moc času :)

Napadlo mě udělat nějakou soutěž. Měla by název buď "Nejelegantnější/nejvtipnější pad" nebo "Nejdrsnější pád". Pokud bych se rozhodla pro soutěž toho 1. typu museli by jste mi poslat video ve, kterém jezdec padá "elegentně". Prostě takový pád u kterého jste se zasmáli nebo spadly na nohy nebo tak. Pokud bych se rozhodla pro soutěž toho 2.typu museli by jste mi poslat pád,kterej nevypadá moc dobře. Takové ty nepříjemné pády. Byla bych ráda,kdyby ve videu byl právě ten kdo se soutěže účastní , ale chápu , že né každý se furt nechá natáčet(já taky nemám natočený žádný pořádný pád) tak by to mohlo být i nějaký pád,který najdete na internetu nebo pád vaší kamarádky. Tak mi do komentáře napište jestli by jste se zůčastnily a který z typů by jste chtěly a já pak uvidím jestli jí udělám :)

Mějte se krásně, ať Vám koně jdou ! :)


Nepříjemný kopanec od koně.

19. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Hledač na YT
Tak to je opravdu nepříjemný kpanec. Muselo to strašně bolet! A ani bych se nedivila jestli by mu vypadl nějakej zub :D

Miluju Tě ♥

18. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Příběhy, úvahy
Pokud jste pravidelný návštěvník tohoto blogu mohli jste si všimnout,že často mluvím o koni jménem Timea. Až právě teď jsem poznala,že to je kůň mého srdce. Cítím jak strašně mi chybí a jak ráda bych jí zase viděla. Byla to moje stará babička. (Ne neumřela, ale já už jí nevýdám nejsem v tom JK kde je ona). Mám s ní mnoho zážitků, na které nikdy v životě nezapomenu- nezapomenu NA NI. Na to,že jí bylo 23 měla stále plno elánu. Pamatuju si, že když jsem nastupovala do toho JK a koukala se na internetu na koně,které tam jsou Timka mě jistým způsoem zaujala a já ji chtěla dostat na starost(každý jezdec měl přiděleného koně). Když se mi poštěstilo a já ji opravdu dostala v duchu jsem tajně skákala radostí.


Pamatuju si na ní svojí první jízdu. To jsem měla ze všeho strach a nějak si semnou dělala co chtěla. Já jsem jí nezvládala. Prostě si semnou cválala kdykoliv chtěla a vymetala semnou stromy. Já jsem se jí pak bála. Pamatuju si,že mi jednou utekla s napůl rozeplnou uzdečkou,která spdala na zem a ona běžela do výběhu. To jsem o ní měla taky veký strach,aby se jí to nějak nezamotalo mezi nohy a ona nespadla. Naštěstí to skončilo pouze roztrhlým nánosníkem. Když mě to po jisté době trochu přešlo vyjeli jsme si s jednou holkou ven bez sedla jen krokem,prototže bylo nesnesitelný horko a hovada nás prudily.Když už jsme se vraceli směrem domů tak se mi rozeběhla natlačila se na toho druhého koně zachytilo mi to nohu a strhlo na zem, když už jsem byla na zemi vidím utíkat Timku dál a jak na mě cvála ten druhý kůň.
Naštěstí ho kámoška stočila a já jsem se uhla.Po chvilce Timuška zaregistrovala ,že na ní nesedím a zastavila a počkala až k ní dojdu.Narazila jsem si zápěsti a odřela bok takže jsem od té doby měla zase strach a chodila s ní jenom na procházky na ruce nebo lonžovala. Ze země je to úplný andílek. Procházky s ní byli nepřekonatelný. Chodila jsem s ní i v děšti, v horku, v zimě, v bahně. Jednou v dešti se lekla srnky a nohy se jí skloutly a ona spadla což mě velmi vyděsilo, protože je starší a křehčí. Takový pocit už nikdy v životě nechci zažít ! Bylo to strašné ! Ale naštěstí byla v pořádku. Postupem času strach přešel (můj přípěh o strachu si můžeš přečíst tady). A já jsem si na ní opět sedla a šla na jízdárnu. Tentokrát jsem se všemu smála,když se náhodně rozcválala, tlemila jsem se. KDyž semnou najela do stromů a schodila mě o ně smála jsem se tomu. A časem jsem se jí naučila i ovládat. Ucítala jsem tu dobu,kdy se chce rozeběhnout a já jí udržela a nepovolila.Věci se měli dobře :) A můj příběh s ní měl nakonec happy end. Stále na ní vzpomínám a ještě o ní rozhodně uslyšíte, protože to pro mě byla jeden z koní,který mě mnohé naučil.
Miluju Tě Timko ♥

Popis anglické výstroje

17. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Výstroj pro koně
Každý správný koňák by měl znát popis výstroje pro koně ! :) Dnes se budeme zabývat anglickou výstrojí :)
Uzdečka

Sedlo

Podle mě hodně lidí používá i martingal a tak jsem se rozhodla popsai i ten :)

#8-Edynka a Beruška

15. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Fotky
Vyštrachala jsem jednu starší fotku, z období kdy bylo bláto. Strašně se mi líbí, protože se tam ani jedna nešklebí a obědvě ,podle mě, hezky pózujou :)

Třmeny

14. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Výstroj pro koně

Jak nastavit třmeny,které třmeny koupit, co s třmena když koně vedeme,to vše v tomto článku!:)

Nastavování třmenůze ze země se dá nastavit dvěma nepatrně odlišnými způsoby a to:
1.Nátáhneš paži s otevřenou dlaní a dáš si třmen do podpaždí a prsteníček na přezku.
2.Natáhneš paži s rukou v pěst a pěst dáš na přezku a třmen do podpaždí.

Pro ty,kteří maj dlouhý nohy (stejně tak jako já) bych doporučovala způsob 1.
Názorně od kuď kam se to měří je na tomhle obrázků(Já vím obrázek je zbytečný):

Když už sedíš v sedle nejlépe se dýlka třmenů zkontroluje ,tak že když vyndáš nohu ze třmenu a pustíš ji volně dolů měla by jsi mít kotník u spodní časti třmenů. Takto se nastavuje dýlka pro normální vyjížďkové, rekreační rajtování.Pro parkur se dělají třmeny o dirku kratší, než normálně. A pro drezuru zase o dirku delší, než normálně.

Když koně vedeme nezapomene třmeny zvednout, aby nebouchali do koně.

Pro lepší a bezpečnější jízdu je lepší si koupit bezpečnostní třmen, takových bezpečnostních třmenů máme hned několik.
Třmeny s gumičkou,která se v případě nebezpečí přetrhne a nohy nezůstanou zaklíněné ve třmenu.

Protiskluzové s půlkulatou venkovní hranou zabraňující proti zaklínění nohy.

A je mnohem víc takovýchto třmenů a vychytávek,tyto jsou ale nejznámější a nejpoužívanější.

Don't Panic!

13. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Hledač na YT
Don't Panic! - Nepanikař!
Když jsem viděla tohle video tak mě velice nadtchlo. Ta holčina(doufám,že to není kluk :D ) nezpanikařila a pokračovala dál a dokončila to a to i přes to,že jí obě nohy vyklouzly ze třmenů! Dokoce se i umístila na stupni vítězů! Má můj obdiv. :)

#10-Horses

10. února 2012 v 17:54 | Addada ("\(o_o)/") |  Jak se blog mění
Páni to to tak letí ? Už je tu 10.design ! :)Nejsem s ním tak spokijená jako s tím předešlím (minulý design se mi opravdu povedl,podle mého názoru,byl snad nejhezčí co jsem kdy udělala spokojenost s ní byla 100%) . Tenhle není asi ani tak špatný. Původně jsem to měla navrhlé takto:


Takže mě trošku štvalo,že mi to nevyšlo,ale tohle asi není zas tak špatný. Spokojenost-80%

A váš názor?


Nakreslit koně je opravdu těžké !

10. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Další
Pokoušela jsem se nakreslit koně :D
Hodnocení:
Nepříjde mi to zas tak hrozné je poznát,že to je kůň, ale zas to není perfektní. Příjde mi to spíš jako dřevějnej kůň.
Takže já se raději o dalšího koně pokoušet nebudu :D Já na tohle nemám cit v rukou :D
Jinak berte na vědomí,že skener (polde mého názoru) skresluje a nevypadá to tak jako ve skutečnosti.
*Neobtěžuji se to podepisovat-pochybuju,že někdo takovej úděs bude chtít kopírovat :D

#7-Poslední fotka

9. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Fotky
I když teď Timku už nenavštěvuji stále na ní myslím a rozhodala jsem se zveřejnit fotku. Ta fotka je poseldní cojsem s ní udělala :)
Je to ze dnu,kdy jsem se s ní ločila.
Strašně mi chybí :(

Strach

8. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Ostatní

Nevim jestli každý prošel fází "strachu" , ale myslim si ,že ne. Já se vám klidně přiznám- já jsem si jí prošla !

A co si pod tím představit?
Já jsem se třeba bála čistit zadní kopyta. Bála jsem se na vyjížďkách ,že se mi kůň rozeběhne. Bála jsem se vlést mezi dva koně stojící se u baliku, bála jsem se stát za koněm. Bála jsem se vysokých koní, bála jsem se těžkých plemen.Bála jsem pádu,zranění,rychlosti.Bála jsem u koní být sama.

Když nad tím přemýšlím důvodem tohodle všeho byly historky mích kamarádek a nebo mé kopance od koní. A třeba taky to,když se v jedný stáji koně čistili volně puštěný ve výběhu a největší kobylka tam po mě vystartovala jako,že mě přecválá. BYl to nejtěžší půlrok(?) u koní.

Ptáte se jak to skončilo?
Skončilo to tak... no já vlastně nevím. Můj starch se do kritické výši dostal v JK,kde podle mého názoru tam byli trošku nevychovaný koně. NA který prostě byla potřeba ráznjší ruka,kterou jsem já neměla. Já jsem se svému strachu nepostavila a do určité míry za mě všechno dělala,tehdy ještě, kámoška. Teď jezdím ke koním k jedmu soukromníku sama ,tady jsem se toho asi zbavila nadobro. Musela jsem se osamostatnit, postavit se svému strachu a nikdo to nedělal za mě.

Pokud i ty máš z něco strach jako já jsem měla tak ti radím:
Strach z pádu- Sama jsem zjistila,že padání je sranda.Možná máš obavy z toho že si zlomíš to a to nebo, že koni spadneš pod nohy,nebo že si při skoku zlomíš žebro,ale měj na paměti, že i tohle a mnohem horší věci se ti můžou stát na chodníku(např.náledí). Pořiď si třeba vestu nebo páteřák, mě vcelku uklidňuje.
Strach z braní kopyt-Když budeš zadní kopyta brát správně a budeš mít silnou ruku nemělo by se ti nic stát.Natáhni koni nohu co nejvíc dozadu a zapři se nohou.
Strach z velkých koní-Tento strach příjde v tom případě,že se učíš na ponících a pak najednou máš jít na velkého koně. Tak teda ten strach přišel u mě. A já ti řeknu to, co mi řekla,tehdy ještě,kámoška. "Z ponclů padáš většinou na zadek,protože není vysoký a ty nemáš čas spadnou líp.Zato když padáš z vysokýho koně máš tam víc času spadnout líp." Promiňte nepamatuju si to doslovně,ale zachycuje to tu podstatu.
Strach z těžkých plemen-To jsem měla hlavně kvůli těm pádům, když spadneš pod nohy těžkému plemenu bolí to o hodně víc. Z toho jsem měla strach. Ale jelikož můj nejvtší sen byl navštěvovat fríské koně(a to se mi z ničeho nic splnilo) jsem odolala svému strachu.
Strach z rychlosti-Tady asi žádnou radu nemám. Přešlo to samo, nevěděla jsem co dělám . Prostě jsem nacválala a rázem jsem tryskala.

Tréner vždycky říkal:
Že se u koní nesmíš bát, pokud se bojíš nemáš na koni co dělat. Když o sobě pochybuješ a nevíš co chceš, můžeš tak být sobě i koni nebepečná. Na koni by jsi měla sedět jako na gauči, s jistotou a ráznou myšlenkou. Když jedeš na překážku nepřemejlet a postě jet! ..A tak to dělej u všeho, když se bojíš. Nepřemejšlej, jednej!

Měla jsi ty někdy z něčeho strach ? Nebo máš z něčeho strach?

Všeobecný test

5. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Testy
Zkusím vytvořit test z takových nejzákladnějších věcí,který by měl znat snad každý. Kdyžtak ho moc vážně neberte, je to můj amatérský výtvor :)
Je možné zaškrtnout i více odpovědí

1.Jaká je teplota zdravého koně?
a)okolo 35stupňů
b)okolo 38stupňů
c)okolo 40stupňů

2.Musí mít každý kůň své vlastní čištění?
a)ANO, předejde se tak infekcím
b)NE, je to zbytečné
c)stačí 1 kartáč

3.Jak dlouho trvá březost u klisny?
a)jako u člověka - 9 měsíců
b)11 měsíců
c)1 rok

4.Musí se pečovat o výstroj koně?
a)ANO, po každé jízdě umýt udidlo
b)ANO, pravidelně je čistit a mazat
c)NE, je to zbytečné

5.Co každý den musíš udělat?
a)vyčistit koně,vykydat box, nakrmit koně+nějaký pohyb koně
b)jenom jezdit
c)jenom nakrmit

6.V kolika se hříbě odstavuje?
a)po 1 měsíci
b)v 2-3 měsíci
c)v 4-6 měsící

7.Téměř okamžitou smrt koni vyvolá pozření :
a)pampelišky
b)kohoutka lučního
c)tisu červenýho

8.Výška koně se měří
a)od uší na zem
b)od kořenu ocasu na zem
c)od kohoutku na zem

9.Na obrázku jsou :
a)ponožky
b)podkolenky
c)nadkolenky10.Může mít fríský kůň nějaké odznaky?
a)NE, fríský kůň je celý černý
b)ANO, může mít znaky na nohou
c)ANO, může mít znaky na hlavě


#6-Edynka

4. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Fotky
Už je to dýl co jsem byla koních a nafotila tyhlety fotky. Edynka mi tam krásně pózuje :) Mohli jste tyhle fotky vidět ve videu "Zimní vyjížďka" kde jsem videa prokládala s těmito fotkama.


Když miluješ není co řešit !

2. února 2012 v 7:00 | Addada ("\(o_o)/") |  Hledač na YT
Nevím co bych k tomuto videu měla říct. Všechno to tam krásně vystihla. Je vidět,že to myslí velmi upřímně. Dojalo mě to, začala jsem brečet. Musim s ní plně souhlasit ! :) Až tedy na jednu část.. to s tím westernem.. nemám ho v lásce spíš anglii :)
Z toho videa je cítit,že pro ní koně nejsou pouze o ježdění ,ale o tom přátelství. Jsem ráda,že takový lidé existují.